ZUS wypłaca świadczenia wspierające

Pieniądze (fot. coindesk.com)
ZUS wypłaca świadczenia wspierające
Już ponad 1,6 tys. mieszkańców Pomorza otrzymało świadczenie wspierające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Suma wypłat od początku roku to ponad 42,3 mln zł. Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. wysokości renty socjalnej

Świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby, które m.in.: ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce, otrzymały decyzję wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, w której poziom potrzeby wsparcia ustalono na poziomie punktów, który uprawnia do otrzymania pomocy.

Wysokość świadczenia wspierającego to od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej i wraz nią będzie waloryzowana. Renta socjalna to obecnie 1780,96 zł.

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby z niepełnosprawnością potwierdzoną w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS, orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.


Decyzja wojewódzkiego zespołu ma skalę od 0 do 100 punktów. Ustalanie poziomu potrzeby wsparcia polega na ocenie niezbędnego zakresu wsparcia w celu zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności osoby z niepełnosprawnością w związku z brakiem lub utratą autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej. Ocena uwzględniała każdy aspekt funkcjonowania, w tym wpływ konieczności stosowania technologii wspierających. W czasie wykonywania oceny potrzeby poziomu wsparcia nie weryfikuje się posiadanego orzeczenia. Zespół wydaje decyzję na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat. Gdy decyzja stanie się ostateczna, można złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego. Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw zwróci się do ZUS, to wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Stąd tak ważne jest żeby zachować właściwą kolejność ich składania.

Świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87-100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78-86 pkt - od 2025 r., a te z 70-77 pkt - od 2026 r. Osoby, które mają co najmniej 70 pkt będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna, który wypłaca organ gminy.

Wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia można złożyć wyłącznie elektronicznie przez: PUE ZUS/eZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku. Wniosek do ZUS można również złożyć przez pełnomocnika.

Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez wojewódzki zespół. Wszystkie dane, które się w niej znajdują ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności, który prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZUS wypłaca świadczenie wspierające na rachunek bankowy. Wsparcie jest przekazywane łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochód i jest zwolnione z podatku dochodowego, a także nie może zostać zajęte przez komornika.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +2

    X_gość

    10.10.2024, 15:18

    gratulacje jeśli komukolwiek uda się przejść całą procedure...

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx1.xx0 
  • ertert_gość

    14.10.2024, 21:21

    Chcesz zupełnie nowych wrażeń w seks? Następnie musisz spróbować tego------ tnij.tcz.pl/?u=b09501

    Odpowiedz
    IP: 169.150.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.