Kolejny tczewski mural gotowy

Mural przy ulicy Wąskiej (fot. P. Janicki-Whitedron)
Kolejny tczewski mural gotowy

zobacz galerię zdjęć: 3
W Tczewie powstał nowy mural. Malowidło zostało umieszczone na ścianie kamienicy przy ulicy Wąskiej 48 i będzie upamiętniać wydarzenia z 23 lutego 1807 roku, czyli bitwę o Tczew.

Z inicjatywą przyozdobienia ściany kamienicy muralem wyszła Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, która realizuje projekt "Dał nam przykład Bonaparte... - od Legionów Dąbrowskiego do Niepodległości". Malowidło powstanie dzięki ministerialnym środkom rozdysponowywanym w ramach programu Niepodległa.

- Za nami kilka intensywnych dni, podczas których na ścianie kamienicy przy ulicy Wąskiej 48 powstawał mural. Ekipa Live Media Crew specjalizująca się w malowidłach ściennych, z najwyższą dokładnością przeniosła projekt autorstwa Jarosława Wojtasińskiego na ścianę. Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy spodoba się mieszkańcom, a także turystom odwiedzającym miasto. - mówi Piotr Kończewski, dyrektor LOT Kociewie.


Malowidło powstał w sąsiedztwie miejsca, gdzie w lutym zbierają się rekonstruktorzy odtwarzający wydarzenia z 1807 roku - mural można podziwiać z Wąskiej i Ogrodowej.


- W wyniku bitwy, która rozegrała się w Tczewie straty pruskie wyniosły 150 poległych, zaś "polskie" - 30 poległych i 200 rannych. Tczew został wydany na dwugodzinny rabunek, podczas którego zabito 14 mieszkańców. Kontrybucja wyniosła 7,5 tysięcy talarów pruskich, zarekwirowano 400 sztuk bydła i 300 koni - przypominał Zbigniew Lorkowski, wiceprezes LOT Kociewie.


Mural jest zwieńczeniem projektu dofinansowanego ze środków Biura Programu Niepodległa. Na jego wcześniejszych etapach, w gościnnych progach Fabryki Sztuk odbyły się m.in. lekcje tematyczne dla dzieci, młodzieży oraz słuchaczy Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poprowadzone przez rekonstruktorów specjalizujących się w XIX-wiecznej historii. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wyglądało życie żołnierza z epoki napoleońskiej, w tym mundur czy też ekwipunek, a także przybliżono im przebieg bitwy o Tczew z 1807 r.

Zaś już 11 listopada, w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 12.15 nastąpi prezentacja muralu z udziałem władz Miasta Tczewa oraz mieszkańców.

- Oficjalna prezentacja muralu nastąpi w 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. W ten sposób chcemy zaznaczyć, że walka Polaków o wolność przyjmowała różne formy, a na początku XIX wieku nasi rodacy, w tym polscy mieszkańcy Tczewa, nadzieję na odrodzenie Polski widzieli właśnie w postaci generała Jana Henryka Dąbrowskiego. - zauważa Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE.

Warto zaznaczyć, że mural w Tczewie zrealizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE to nie pierwsze takie przedsięwzięcie w dorobku stowarzyszenia. W ubiegłym roku na ścianie bloku mieszkalnego w Nowem, w powiecie świeckim, również powstało malowidło nawiązujące do czasów napoleońskich i pierwszej pisemnej wzmianki o Kociewiu.

- Ten zeszłoroczny mural w Nowem oraz ten tczewski tworzą swoistą klamrę XIX-wiecznych dziejów naszego Regionu, która może stać się przyczynkiem do stworzenia nowych produktów turystycznych na Kociewiu. Mowa tu przede wszystkim o szlaku historyczno-kulturowym nawiązującym do wojen napoleońskich na Pomorzu, o których pamięć w naszym Regionie jest nadal żywa. - mówi Piotr Kończewski.

Dodajmy, że Tczew stanowił dla Napoleona bardzo ważny punkt strategiczny na drodze do Gdańska, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Szturm na miasto wyznaczono 23 lutego 1807 roku. Zryw narodowowyzwoleńczy z okresu napoleońskiego dawał mieszkańcom Tczewa nadzieję na wolną Polskę. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Bitwa o Tczew była pierwszą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili słynni dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

  • -8

    Xb_gość

    06.11.2024, 15:16

    N

    Koszt takie czegoś ciekawe ile bo wydawane pieniądze na bzdury

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx0 
  • +2

    Tczewianka _gość

    07.11.2024, 10:14

    Groteska

    Pudrem i farbą nie uzdrowisz mieszkańców! Tczew potrzebuje szpitala spełniającego standard XXI wieku, szkoły dofinansowania na sprzęt dydaktyczny a Łukasz Brządkowski w świecie fantazji!!

    Cytuj
    IP: 37.31.xx4.xx1 
  • +3

    Xyz_gość

    06.11.2024, 15:24

    Fajny. Szkoda tylko , że tak słabo zaznaczono tło, przez co postacie się z nim zlewają.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx4.xx7 
  • -2

    gość_gość_gość

    06.11.2024, 16:49

    xddd

    Bardzo fajny i nawiązujący do historii! Może gdzieś jeszcze uda się namalować pomnik Cesarza Wilhelma, który kiedyś stał na placu Piłsudskiego? :)

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx9 
  • +3

    Mario Tcz_gość

    06.11.2024, 18:22

    W domu.

    "Wilhelm II na wygnaniu w Holandii. Były cesarz Niemiec unikał porwań, rąbał drzewa i czekał na łaskę Hitlera 105 lat temu, 10 listopada 1918 roku, obalony kajzer Wilhelm II przekroczył granicę holenderską. Już nigdy nie wrócił z wygnania, choć żywił nadzieję, że jego ród zostanie przywrócony na tron w III Rzeszy. Führer wolał otoczyć byłego monarchę kordonem sanitarnym"W domu na ścianie se namaluj.

    Cytuj
    IP: 37.47.xx0.xx6 
  • -1

    OK_gość

    06.11.2024, 19:03

    REWELACJA

    Bardzo ładny. Chyba najładniejszy z wszystkich obecnych...

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx4.xx2 
  • -2

    gość_gość_gość_gość

    06.11.2024, 20:45

    xddd

    ""Wilhelm II na wygnaniu w Holandii. Były cesarz Niemiec unikał porwań, rąbał drzewa i czekał na łaskę Hitlera 105 lat temu, 10 listopada 1918 roku, obalony kajzer Wilhelm II przekroczył granicę holenderską. Już nigdy nie wrócił z wygnania, choć żywił nadzieję, że jego ród zostanie przywrócony na tron w III Rzeszy. Führer wolał otoczyć byłego monarchę kordonem sanitarnym"W domu na ścianie se namaluj."

    A ty w dupie, bo chodzi o pomnik Wilhelma I a nie WIlhelma II. Polecam trochę się doedukować o historii własnego miasta i co gdzie istniało i w jakiej postaci.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx9 
  • +1

    He_gość

    07.11.2024, 09:34

    Haha

    Co za głupota jak nie siłownie pod chmurką to murale.i po co?

    Odpowiedz
    IP: 87.205.xx7.xx8 
  • Adams_gość

    07.11.2024, 13:25

    Tczew miasto kolejarzy i...

    Tczew miasto kolejarzy a żadnego muralu związanego z koleją nie ma... To samo Grzegorz Ciechowski

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx5.xx1 
  • +1

    Romek_gość_gość_gość

    07.11.2024, 14:16

    Odpowiedz

    ""Wilhelm II na wygnaniu w Holandii. Były cesarz Niemiec unikał porwań, rąbał drzewa i czekał na łaskę Hitlera 105 lat temu, 10 listopada 1918 roku, obalony kajzer Wilhelm II przekroczył granicę holenderską. Już nigdy nie wrócił z wygnania, choć żywił nadzieję, że jego ród zostanie przywrócony na tron w III Rzeszy. Führer wolał otoczyć byłego monarchę kordonem sanitarnym"W domu na ścianie se namaluj."

    Naprawde az taki jestes glupi ? Korzystanie z google przerasta ? Info do weryfikacji w 10 sec.... Tak wiem, masz prawa wyborcze wiec nie jestes glupi :)

    Odpowiedz
    IP: 158.116.xx5.xx1 
  • -1

    Ajron men_gość_gość_gość

    07.11.2024, 17:04

    Xde

    Jeszcze opony malujecie i wstawiajcie w trawniki jak to kiedyś robili hahahahah

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx8.xx5 
  • +1

    Tomek_gość

    08.11.2024, 05:17

    Czekamy na mural z kebabem.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA