Cechy nowoczesnych sprężyn gazowych - które aspekty mają znaczenie?

Cechy nowoczesnych sprężyn gazowych - które aspekty mają znaczenie?
Sprężyny gazowe, choć mogą wydawać się prostymi elementami mechanicznymi, odgrywają istotną rolę w wielu nowoczesnych urządzeniach - od mebli przez samochody po maszyny przemysłowe. Ich prawidłowe dobranie gwarantuje nie tylko płynne działanie mechanizmów, ale także zwiększa trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Jakie cechy wyróżniają nowoczesne siłowniki gazowe i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czym jest sprężyna gazowa?

Sprężyna gazowa to mechaniczne urządzenie wykorzystujące sprężony gaz do magazynowania i uwalniania energii w celu wspomagania ruchu lub jego kontrolowania. Składa się ona z cylindra wypełnionego gazem (najczęściej azotem) i olejem, tłoka z uszczelnieniem, tłoczyska, rury i obudowy.

Gdy sprężyna doświadcza nacisku, analogicznie ściska się gaz będący w jej wnętrzu. W ten sposób powstaje siła przeciwdziałająca ruchowi i powodująca uścisk na tłoku. Aby nie doszło do uszkodzeń i szybkiego zużycia, w siłownikach używa się olej. Pozwala on na powolne i równomierne działanie.


W momencie ustania siły zewnętrznej gaz rozpręża się, powodując powrót tłoczyska do pozycji wyjściowej. Siła generowana przez sprężynę gazową jest proporcjonalna do stopnia sprężenia gazu i powierzchni tłoka.

Gdzie wykorzystuje się sprężyny gazowe?

Mocne sprężyny gazowe są stosowane w różnorodnych aplikacjach, takich jak amortyzatory w pojazdach, podnośniki w meblach, a także w mechanizmach otwierania i zamykania różnych urządzeń. Najczęściej wykorzystują je podmioty z następujących branż:

  • Meble - podnoszenie siedzisk, otwieranie drzwi szafek, amortyzacja oparć.

  • Motoryzacja - unoszenie klapy bagażnika, maski silnika, regulacja foteli.

  • Przemysł - automatyka, urządzenia pneumatyczne, maszyny rolnicze.

  • Medycyna - wyposażenie szpitalne czy sprzęt rehabilitacyjny.


Pamiętaj, że w Cloos znajdziesz różnorodne i niezawodne sprężyny gazowe dla motoryzacji i branży meblarskiej

Na jakie cechy sprężyn gazowych warto zwrócić uwagę?

Niezależnie czy interesują nas materiały do budowy nowego produktu, czy zastanawiamy się jak wymienić sprężyny gazowe, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na siłę. Przewymiarowany siłownik może stawiać zbyt duży opór, z kolei gdy siła nie jest w stanie zrównoważyć ciężaru elementu podtrzymywanego, upuszcza go w sposób nieskoordynowany. W obu przypadkach cel nie zostaje osiągnięty - mechanizm nie pracuje płynnie. Na rynku dostępne są sprężyny o sile od 50 Newtonów do nawet 5000 Newtonów.

Inną istotną właściwością dobrych sprężyn jest ich wytrzymałość. Zdecydowanie zaleca się wybór tych modeli, które wykonano ze stali chromowanej bądź stali nierdzewnej. Warto także przyjrzeć się szczelności. Jeśli dojdzie do problemów w tym zakresie, nie będzie możliwości zregenerowania siłownika.

Kolejnym kryterium doboru sprężyn gazowych są jej wymiary. Ze względu na ograniczoną przestrzeń roboczą oraz konieczność zapewnienia określonej siły, może wystąpić konieczność zastąpienia jednego narzędzia innym typem. Sprężyny pneumatyczne co do zasady działają w dwu kierunkach - ciągną lub pchają. Na ogół wykorzystuje się te drugie, ale w specyficznych aplikacjach i małych przestrzeniach dobrze sprawdzają się także siłowniki ciągnące.

Wreszcie ostatnia ważna cecha sprężyn gazowych. Rodzaj mocowania decyduje o elastyczności rozwiązania. Powinno być ono dobrane względem kształtu elementu, wymaganej siły do podniesienia oraz utrzymania go w zaprojektowanej pozycji, a także od warunków panujących w otoczeniu (wilgotność, temperatura czy wibracje). Przykładowo mocowania gwintowe idealnie nadają się do wykonania trwałych połączeń, z kolei mocowania kulowe oferują większą swobodę ruchu.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +1

    as_gość_gość_gość_gość_gość_gość

    21.08.2024, 19:13

    Sezon ogórkowy w pełni. Jak nie ma o czym pisać , to może jakieś kawały , mogą być nawet " z brodą "

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx1.xx8 
  • Kawał z broą_gość

    21.08.2024, 21:19

    Kawał z brodą

    Kawał z brodą: Mirek :)

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA