W Pelplinie obył się XXIII Jarmark Cysterski

Jarmark cysterski (fot. pelplin.pl)
W Pelplinie obył się XXIII Jarmark Cysterski
Za nami kolejny Jarmark Cysterski. Mimo kapryśnej pogody, cysterskie święto tradycyjnie przyciągnęło do Pelplina rzesze turystów. W ciągu dwóch dni uczestnicy mogli zanurzyć się w średniowiecznej kulturze, poznać dawne rzemiosła oraz skorzystać z bogatej oferty wystawców i handlarzy.

W trzeci weekend września, 14 i 15 września 2024 r., na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie odbył się XXIII Jarmark Cysterski. To coroczne wydarzenie nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich, a także wskrzesza dzieje, gdy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Pomimo kapryśnej pogody, zarówno wystawcy, jak i liczni turyści, tłumnie przybyli do Pelplina, aby wspólnie świętować i uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Tegoroczna edycja Jarmarku Cysterskiego obfitowała w wydarzenia towarzyszące, których było aż cztery: Konferencja Introligatorów, Konserwatorów oraz Miłośników Książki, Bieg Cysterski, III Otwarte Mistrzostwa Pomorskiego Klubu Lekkiej Atletyki Masters (PKLAM) oraz Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Każde z tych wydarzeń przyciągnęło liczne grono uczestników i widzów, którzy wnieśli dodatkowy koloryt do już i tak bogatego programu.

Sobotni poranek na jarmarku rozpoczął się od rozstawiania licznych stoisk, które już przed południem zaczęły tętnić życiem. W ofercie wystawców można było znaleźć wyroby rzemieślnicze, rękodzieło, regionalne produkty spożywcze i wiele innych unikalnych produktów pochodzących z całej Polski. Wkrótce po rozpoczęciu handlu na terenie imprezy pojawili się pierwsi uczestnicy Biegu Cysterskiego, który już od wielu lat towarzyszy jarmarkowi. Podczas zawodów do pokonania był dystans 5 kilometrów w biegu głównym, odbyły się również biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła blisko 500 zawodników.


W tym samym czasie w Bibliotece Diecezjalnej trwała Konferencja Introligatorów, Konserwatorów oraz Miłośników Książki, która rozpoczęła się już w piątek. Tematyka spotkania obejmowała m. in. konserwację książek, techniki introligatorskie oraz historię piśmiennictwa. Uczestnicy mieli okazję podziwiać kunszt introligatorski, a także wysłuchać wykładów ekspertów z dzienny konserwacji i oprawy książek.

O godzinie 14:00 odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego dnia Jarmarku Cysterskiego. Gości powitali organizatorzy wydarzenia, w tym Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła. Po oficjalnych przemówieniach, przy Domu Artysty zasadzono pamiątkowe drzewka - Złote i Szare Renety, symbolizujące dziedzictwo dawnych cysterskich ogrodów.

Następnie rozpoczął się Piknik "Cysterskie Złoto", który nawiązywał do uprawianych niegdyś w cysterskich ogrodach odmian jabłoni. W trakcie pikniku uczestnicy mieli okazję skosztować tradycyjnych potraw zakonnych i kociewskich. Capella Cistercian z Gdańska serwowała piwną zupę, a Koła Gospodyń Wiejskich z Gręblina, Rożentala i Rajków przygotowały tradycyjne przysmaki, takie jak kociewski szandar, racuchy drożdżowe czy golce z kapustą.

Równocześnie na placu jarmarkowym toczyły się turnieje - kuszniczy i toporniczy, które przyciągnęły uwagę miłośników średniowiecznych rywalizacji. Z kolei najmłodsi mogli wziąć udział w teatrzyku kamishibai pt. "Pelpliński Skryba", który przybliżał historię opactwa cystersów. Publiczność miała także okazję podziwiać dawne tańce w wykonaniu zespołu Saltatio Vitae z Tczewa.

Kolejnym punktem programu był Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięły zespoły z Bierzwnika, Cedyni, Lęborka i Gdańska, a także solistka z Gniezna. Uczestnicy zaprezentowali różnorodne utwory z epoki, ukazując bogactwo i piękno muzyki dawnej. Sobotni dzień zakończyła biesiada z muzyką na żywo, podczas której zespół FUCUS zapewnił wspaniałą atmosferę.

Jarmarkowa niedziela powitała wszystkich deszczem. Nie zraziło to jednak ani wystawców, ani gości, którzy od rana licznie rozstawiali stoiska i robili pierwsze zakupy. Na szczęście pogoda szybko się poprawiła, umożliwiając dalszą realizację bogatego programu dnia.

Tradycyjnie dzień rozpoczęła uroczysta msza św. w pelplińskiej katedrze w intencji uczestników jarmarku. Po nabożeństwie odbył się koncert finałowy Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Równolegle, na placu przed sceną, młodzież szkół ponadpodstawowych rywalizowała w corocznym turnieju o Miecz Starosty Tczewskiego, sprawdzając swoje siły m. in. w przeciąganiu liny, tańcach dawnych, czy rzucaniu oszczepem.

Z kolei na stadionie miejskim od rana rozgrywane były III Otwarte Mistrzostwa Pomorskiego Klubu Lekkiej Atletyki Masters w Pelplinie. Uczestnicy konkurowali w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, w tym w dwóch specjalnie przygotowanych na jarmark: biegu rycerskim na 50 m oraz rzucie kegiem mnicha.

Jednym z najważniejszych wydarzeń niedzieli była historyczna parada, która przemaszerowała ulicami Pelplina. W barwnym orszaku szli rekonstruktorzy, zespoły muzyki dawnej, parlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zgromadzeni turyści i mieszkańcy. Parada zatrzymała się na rondzie przy urzędzie miejskim, gdzie Burmistrz wręczył symboliczny klucz do miasta Księciu Mestwinowi, który na czas jarmarku sprawował w Pelplinie swoje rządy. Następnie zebrani ruszyli na plac jarmarkowy, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła tymi słowami zwrócił się do uczestników Jarmarku: - Witam serdecznie na XXIII Jarmarku Cysterskim! Cieszę się, że możemy wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń! Po przemówieniach symbolicznie wypuszczono gołębie i wystrzelono salwy ze średniowiecznej artylerii.

Niedziela upłynęła pod znakiem jarmarcznych zakupów i licznych pokazów historycznych. W programie znalazły się: spektakl "Zapiski Cysterskie", turnieje rycerskie, tańce średniowieczne oraz szranki i konkursy. Dodatkowo podczas dwóch dni w krużgankach klasztornych odbywały się warsztaty "Księga Ksiąg", podczas których uczestnicy mogli spróbować pisania gęsim piórem, wykonywania grafik oraz czerpania papieru. Na jarmarku nie zabrakło również kompleksu gastronomicznego "Jadło i napitek", gdzie serwowano tradycyjne potrawy i napoje. Całe wydarzenie wzbogaciły także wystawy "Dziedzictwo Cystersów Pelplińskich" i "W kręgu ginących zawodów". Tradycyjnie jedną z największych atrakcji było zwiedzanie kompleksu klasztornego, Barokowego Zespołu Parkowego oraz Muzeum Diecezjalnego. Prawdziwą gratką dla miłośników historii okazała się prezentacja oryginału Biblii Gutenberga w muzeum.


Ostatnim punktem niedzielnego programu był spektakl "Świadkowie historii Opactwa Cysterskiego w Pelplinie". Przedstawienie prezentowało postacie historyczne, które odegrały kluczową rolę w dziejach Pelplina. Wśród nich znaleźli się m. in.: książę Mestwin, król Jan III Sobieski, czy też gen. Józef Haller. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności i było znakomitym zakończeniem jarmarku.

Jarmark Cysterski w Pelplinie, choć deszczowy, znów dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Przez dwa dni uczestnicy mieli szansę przenieść się w czasie, poznać dawne rzemiosła, tradycje i kulturę cysterską, a także zrobić ciekawe zakupy. To wyjątkowe wydarzenie pokazuje, jak bogate jest dziedzictwo Pelplina i jak żywo bije w sercach jego mieszkańców.

Zdjęcia z imprezy można zobaczyć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +3

    Fran _gość_gość

    18.09.2024, 09:30

    Psiwo drogo mieli

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA