Ponad 22 tysiące gości w 3 miesiące. Gdański Żuraw po remoncie przyciąga tłumy

Żuraw po modernizacji (fot. mat. prasowe)
Ponad 22 tysiące gości w 3 miesiące. Gdański Żuraw po remoncie przyciąga tłumy

zobacz galerię zdjęć: 2
Mijają trzy miesiące od zakończenia modernizacji Żurawia. Stał się on jednym z najgorętszych punktów turystycznych na Pomorzu. W ciągu zaledwie 90 dni odwiedziło go ponad 22 tysiące gości, co może wydawać się imponujące, zważywszy na fakt, że jednorazowo w obiekcie może przebywać maksymalnie 50 osób. Ze statystyk wynika, że w wakacje, co tydzień progi Żurawia przekracza 1700 turystów.

Żuraw w nowej odsłonie zachwyca
W zwiedzaniu Żurawia towarzyszymy Iwonie i Rafałowi z Jaworzna. Turyści ze Śląska, aby zobaczyć jedną z ikon Gdańska po modernizacji, przemierzyli ponad 500 kilometrów. Czy było warto?

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak pięknie został odrestaurowany. W szczególności zachwyciły nas odtworzone w najdrobniejszych szczegółach historyczne pomieszczenia, które nawiązują do XVII-wiecznych obrazów. Zabytkowe eksponaty, takie jak oryginalne monety, meble, naczynia oraz miary i wagi, zostały wkomponowane w aranżację wystawy jako przedmioty codziennego użytku - zauważa turystka Iwona.

Zwiedzanie w towarzystwie wirtualnego przewodnika

Goście doceniają również zastosowanie nowoczesnych technologii, wśród nich - wirtualny przewodnik po XVII-wiecznym gdańskim porcie pod postacią gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. - Nigdzie wcześniej nie spotkałem się z sytuacją, aby to awatar omawiał tematykę każdej z sekcji wystawy. Co ciekawe, wchodzi on w interakcję, zapraszając osoby do podejścia bliżej i posłuchania jego historii - opowiada turysta Rafał. Oprócz Hansa Krossa na ekspozycji spotkać można również pana palowego - urzędnika pobierającego cło od przywożonych do miasta towarów oraz karczmarza - właściciela tawerny. Obie postaci są wykreowane technologią trójwymiarowych, ruchomych hologramów i obok mappingu 3D, ekranów panoramicznych i stanowisk interaktywnych, są jednymi z licznych multimediów wzbogacających wystawę "Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska".

Dlaczego warto odwiedzić Żuraw?

Żuraw to nie tylko ikoniczny element gdańskiej architektury, ale także ważny fragment historii miasta. Jako jeden z najstarszych dźwigów portowych w Europie odgrywał kluczową rolę w rozwoju Gdańska i jego portu. Po ostatnim remoncie odwiedzający mają możliwość nie tylko podziwiania jego zabytkowej formy, ale także zapoznania się z nowoczesną wystawą i eksponatami, które przybliżają historię oraz technikę używaną w dawnych czasach. Bilet wstępu: normalny - 23 zł, ulgowy - 17 zł, w środy wstęp jest bezpłatny. Więcej na nmm.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +1

    czewska wioska_gość

    07.08.2024, 04:26

    3 miasto to inny świat

    a co to nas obchodzi .....

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx3 
  • +5

    Jurgen_gość_gość_gość

    07.08.2024, 06:09

    He, he. A wiatrak w Czewie nadal jeszcze nie mieli mąki. Zero turystów. Pięknie wyrzucone w błoto nasze podatki.

    Odpowiedz
    IP: 77.111.xx6.xx4 
  • +2

    uojk_gość

    07.08.2024, 08:49

    W tczewie wszystko pozamykane na 4 spusty.Nawet punktu widokowego nie ma

    Cytuj
    IP: 83.23.xx6.xx2 
  • +2

    Ala_gość_gość

    07.08.2024, 19:34

    "W tczewie wszystko pozamykane na 4 spusty.Nawet punktu widokowego nie ma"

    Toć jest bulwar i ten no starówka i muzeum Wisły.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.