Gdańsk: zobacz, dlaczego szkolenia z pierwszej pomocy to świetna opcja dla wszystkich pracowników!

(fot. mat. prasowe)
Gdańsk: zobacz, dlaczego szkolenia z pierwszej pomocy to świetna opcja dla wszystkich pracowników!
Fakty nie pozostawiają wątpliwości: wciąż mało kto wie, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. A to jeden z kluczowych zabiegów, który może zaważyć na tym, czy ratowana osoba przeżyje. Niska świadomość społeczna dotycząca ratownictwa i troska o pracowników to kluczowe z przyczyn, by na poważnie zainteresować się kursami pierwszej pomocy. Jaką jednostkę szkoleniową wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zobaczmy! 
 
Wypadki w pracy wciąż zdarzają się bardzo często! 

 
Wstępne dane za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku nie pozostawiają złudzeń. W firmach w całej Polsce wciąż dochodzi do zbyt wielu wypadków. W omawianym czasie odnotowano:
 
- 99 wypadków śmiertelnych,

- 206 wypadków ciężkich.
 
Łączna liczba wypadków między styczniem a wrześniem to aż 45504, co stanowi wzrost o 7,5% względem roku 2022. Co ciekawe, podczas pracy zdalnej różne urazy zgłosiły aż 233 osoby. 
 
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie śląskim. Na drugim miejscu uplasowało się woj. warmińsko-mazurskie, a "podium" zamyka Opolszczyzna. Na Pomorzu Gdańskim mediana wypadkowości była nieco niższa, jednak daleka od wyników osiąganych na Mazowszu czy w Małopolsce. 
 
Jakie urazy najczęściej zgłaszali poszkodowani? Zdecydowanie dominowały:
 
- uderzenia w nieruchomy obiekt (~30%),
- uderzenia przez obiekt będący w ruchu (~20%),
- kontakty z przedmiotami szorstkimi/twardymi/ostro zakończonymi (~18%).
 
Warto zwrócić też uwagę na wysokie, czwarte miejsce, jakie zajęły urazy sklasyfikowane jako obciążenia fizyczne lub psychiczne (~16%). Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw na poważnie myśli o szkoleniach z pierwszej pomocy dla firm organizowanych przez Centrum Ratownictwa
 
Jak powinno wyglądać dobre szkolenie z pierwszej pomocy?
 
Przede wszystkim powinno mieć ono atrakcyjną dla biorących w nim udział osób formułę. Na rynku wciąż można znaleźć działalności, które ograniczają się do przygotowania prezentacji i dziesiątek nudnych slajdów, które następnie są wyświetlane przez kilka godzin z rzędu. Obowiązkowo z recytowanymi przez prowadzącego formułkami prawnymi. Takie kursy niewiele dają.
 
Profesjonaliści, na przykład Centrum Ratownictwa, współpracuje z zawodowcami, w tym z ratownikami, którzy mają wyjeżdżone setki, a nierzadko i tysiące godzin na karetce. W czasie zajęć prowadzone są ćwiczenia praktyczne. To realna, praktyczna wiedza na wyciągnięcie ręki.
 

Gdyby doszło do wypadku, to znacznie zwiększa to szanse na to, że Twoi pracownicy będą wiedzieli, jak postąpić, by uratować życie lub zdrowie osoby z zespołu, która doznała urazu. Ile kosztuje takie szkolenie z pierwszej pomocy? Cena jest ustalana indywidualnie i zależy między innymi od:
 
- ilości osób biorących udział w zajęciach,
- specyfiki branży,
- długości trwania szkolenia - domyślnie jest ono obliczone na zaledwie kilka godzin, jednak istnieje możliwość jego rozbudowania o wybrane zagadnienia, które wykazał firmowy audyt bezpieczeństwa. 
 
Czy kurs pierwszej pomocy w firmie jest obowiązkowy?

 
W zdecydowanej większości firm, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, jest ono obowiązkowe. Reguluje to Kodeks Pracy. Co ciekawe, ustawodawca nie wskazuje, ile osób zatrudnionych w firmie ma ukończyć takie szkolenie, jednak praktyka pokazuje, że najlepiej wysłać na nie cały zespół. Dlaczego?
 
Ponieważ gdyby doszło do wypadku, a kontrolerzy wykazaliby, że w przedsiębiorstwie nie przebywał żaden pracownik z odpowiednimi uprawnieniami, wobec Twojej firmy mogłaby zostać zasądzona kara w kwocie aż 30 tysięcy złotych! O wiele taniej, a przy okazji bezpieczniej, jest więc wysłać na szkolenie cały zespół.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Gdansk_gość

    02.05.2024, 11:49

    powinien byc dumny , ze ma obok siebie przydu***sa z Tczewa, bo wiekszosc Tczewian ma pochodzenie z Hamburga, Berlina , Kolonii itd. to sa wielkie metropolie

    Odpowiedz
    IP: 95.223.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.